Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 26.11.2012 21:43:47 

JAWA RACING 50

projekt ČZ 250/2


Nově vznikající projekt celkem neobvyklého stroje, který jezdil po silnicích před více jak padesáti lety. Vznikal z nedostatku závodních silničních motocyklů po druhé světové válce, to vedlo řadu jezdců k nejrůznějším úpravám sériových strojů.
Spojením dvou motorů z motocyklu ČZ150c s upravenými vložkami válců vznikla dvoudobá, dvouválcová dvěstepadesátka. Motory byly osazeny v rámu z Jawy 250 Pérák, přední vidlice původní ČZ, přední kola nahrazeno kolem z Péráka.

Zatím je stroj ve fázi shánění informací a nutných komponent. Motory už jsou nakoupeny a když se zadaří bude i původní rám z Jawy Pérák upravený pro tento motocykl.

Po rozpůlení a vyčištění prvního motoru nastala chvíle na výpočty. Pilový diagram nepřekvapil... Potvrdil zkušenosti z jízd na ČZ125c. Propastná díra mezi prvním a druhým převodovým stupněm nebyla pouze domněnkou. Snad při spojení dvou motorů tento problém vyřeší kroutící moment. Další možností je převodovka z ČZ125-150c s pevným rámem, tam jsou převody postaveny jinak. Snad se ji povede sehnat nebo vyrobit vlastní úplně jinou.

Konečně přišel druhý motor. Po rozdělání nastal údiv v podobě ohlé ojnice, která nejspíš takto fungovala už od padesátých let. Po kompletní očistě se konečně dá i na druhý motor sáhnout a může se začít s „vývojem“. Krom rámu, rozety a zadní brzdy už jsou téměř všechny díly pohromadě.

 
 
Poslední nutné komponenty jako rám s rozetou dnes nakoupeny a Zetka už stojí na kolech. Jawa a ČZ jsou překvapivě kompatibilní. Přední vidlice do rámu šla jen s malou úpravou. Vzadu bude uložení kola trochu složitější. Musí se sehnat nebo udělat delší osa, vyrobit čep rozety a udělat záchyt reakce zadní brzdy. Nicméně první závodní ambice se dostavily.Nádrž konečně na svém místě i s předělaným dorazem řízení. Dále přibyly stupačky a zadní držák sedla. Zetka má i svůj první rychlostní rekord na trati Sádka-Kolonie a zpět. Dosažená maximální rychlost 34km/h. (Tažena jawou 555) :)

 
TOPlist